Yasa dışı balık avcılığına 81 ilde eş zamanlı denetim

AA

Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimler kararlılıkla devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik ülke genelinde “çapraz ve eş zamanlı” denetimlerin başlatıldığını bildirdi.

Bakan Yumaklı, açıklamasında, ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğunu belirtti.

Yumaklı, kuralsız ve küçük boyda avcılığının ve satışının önlenmesi için çapraz ve rutin denetimler gerçekleştirdiklerini vurguladı.

“Yıl boyu aralıksız rutin denetimler yapıldı”

Yumaklı, sucul zenginliklerin bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak sürdürülebilir olarak işletilmesi ve yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla zaman mefhumu gözetmeden yıl boyu aralıksız rutin denetimler yapıldığını anımsattı.

“Komşu il müdürlükleri ortak hareket etti”

Yumaklı, çapraz denetimler kapsamında komşu il müdürlüklerinin ortak hareket ederek daha geniş bir sahada yasa dışı avcılıkla mücadele edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Gemiler ve satış noktaları denetime dahil”

Yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergahlarında bugün itibarıyla çapraz ve eş zamanlı denetimler başlatıldı. Denetimler il tarım ve orman müdürlükleri ve ilgili kolluk kuvvetlerinin iş birliğinde yapılacak.

Balıkçılık denetimi

Satışa yönelik şikayetler anlık değerlendirilecek

29 Eylül gece yarısına kadar sürecek denetimler dışında yasa dışı su ürünleri avcılığına ve satışına ilişkin şikayetler de anlık olarak değerlendirilecek. Vatandaşlarımız da şikayetlerini her zaman il/ilçe müdürlüklerimize iletebilirler.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x