Terkinler çetesine şafak operasyonu

Ferit Zengin – İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bursa’nın İnegöl ilçesi merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda Terkinler çetesinin çökertildiğini, örgütün elebaşı Akın Terkin, babası Nazi Terkin ve kardeşinin de aralarında bulunduğu 35 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Çetenin maddi zorluk yaşayan esnafa yüksek faizle verdiği borçların tahsilatlarını borçluların gayrimenkulüne el koyarak tahsil ettiği belirlendi. 

İnegöl’de çok sayıda esnafın şikâyetiyle başlayan ve aylar süren teknik takibin ardından dün İnegöl merkezli 5 ilde düzenlenen şafak operasyonu 450 kişilik bir jandarma ekibiyle gerçekleştirildi. 

6 milyarlık gayrimenkul 

Eş zamanlı olarak Bursa, İstanbul, Ankara, Erzurum ve Kars’ta düzenlenen operasyonlarda tefecilik, yağma, nitelikli dolandırıcılık ve insan ticareti gibi çok sayıda suçtan gözaltına alınan çete mensuplarının ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise çok sayıda silah, çek ve senet ele geçirildi. 

İlçede akaryakıt istasyonu, emlak gibi bir çok alanda 31 şirketlik dev bir servetin sahibi olan, başını Akın Terkin’in çektiği çete, şikâyetler üzerine yakın takibe alındı. Terkinler çetesinden korkarak yurt dışına kaçan bazı iş insanlarının da şikâyetçi olduğu öğrenilen çeteye yönelik teknik takibin ardından ailenin sadece tefecilik, yağma ve nitelikli dolandırıcılık değil insan ticaretine yönelik bazı yasa dışı faaliyetler içinde olduğu da saptandı. 

Operasyon kapsamında çeteye ait 6 milyar değerindeki gayrimenkul ve 31 şirkete el konuldu. Alınan bilgilere göre Terkinler çetesi, İnegöl’de çok sayıda şubesi olan fırın işletmesinden alacaklarını tahsil edemediği gerekçesiyle işletmeye el koymasıyla gündeme geldi. İddiaya göre tefecilik yapan aile, senedi gününde ödemediği gerekçesiyle, tehdit ve şantaj yoluyla gözaltına alınan isimler arasında yer alan O.C. isimli fırın sahibinin işyerine el koydu. 

İnegöl’de çete kurdu

Operasyonda çökertilen çetenin elebaşı Akın Terkin, 1990’lı yılların başında Bursa İnegöl’e geldi ve Atatürk Bulvarı üzerinde babası Nazi Terkin tarafından açılan telefoncu dükkanında çalışmaya başladı. Yıllar içinde Terkiner çetesini kurdu. Terkin, kısa sürede İnegöl’de tanınan bir tefeci haline geldi. Maddi sıkıntı yaşayan çok sayıda esnaf ve şahısa yüksek faizle borç verdi. Ödeyemeyen varlığını çeteye kaptırdı.

Adliyede çatışanlar zehir şebekesiymiş

İzmir Adliyesi’nin yakınında önceki gün bir kişinin öldüğü, beş kişinin yaralandığı çatışmanın detayları ortaya çıktı. Çatışma “Uluğ” ve “Gürbüz” adlı uyuşturucu çeteleri arasında yaşandı. Çatışmanın sebebi ise üç yıl önce yaşanan iki kişinin ölümüyle biten silahlı kavga. 

Edinilen bilgiye göre, “Uluğ” ve “Gürbüz” adlı uyuşturucu çeteleri arasında 2020’de Karabağlar’da silahlı çatışma çıktı. Çatışmanın arasında kalan Sadullah Serkan Kara (32) ve Lokman Çakır (40) yaşamını yitirdi. Husumetli gruplar, bu olaya ilişkin görülen dava için İzmir Adliyesi’ne geldi. Bir restoranda tarafların karşı karşıya gelmesiyle çıkan tartışmanın büyümesi üzerine uzun namlulu silahlarla çatışma çıktı. Çatışmada Uluğ çetesi mensubu olduğu öne sürülen Umut Ertek (20) öldü. ● HABER MERKEZİ 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x