İslam Memiş ‘rekor kırdı’ diyerek açıkladı. Neye yatırım yapılması gerektiğini 3 maddede sıraladı

Altın fiyatlarındaki önlenemez artış devam ederken, uzmanlar arka arkaya uyarılar yapıyor.

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki makas farkına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Altında yaşanan son gelişmeler, yatırımcıların ve kuyumcu esnafının büyük ilgisini çekerken gram altına olan talebin artmasıyla birlikte, iç piyasada önemli bir talep patlaması yaşandığı belirtildi.

Kuyumcular, altın bulmakta zorlanırken resmi rakamlarla serbest piyasa fiyatları arasında 200-250 liralık bir makas farkının oluştuğunu ifade etti.

Bu durum, alıcıları ve satıcıları zor bir konumda bıraktı.

Uzman isim İslam Memiş de altın fiyatlarındaki makas farkına dikkat çekerek, “Bu altın işinde işçilik, rant vs. işlerinde ‘Ok yaydan çıktı, bu işin peşini bırakmayacağım, hesap sorulur’ dediğimi hatırlayın. Görevini adam gibi yapmayan herkes devletin kim olduğunu öğrenecek!” dedi.

Diğer taraftan, Memiş piyasaların son gününde şu ifadeleri kullandı:

Resmi kurda gram altın 2350 lira gibi görünüyor. Bunu kim veriyor? Herkes gösteriyor ama hiç kimse vermiyor. Yok öyle bir fiyat, hiç kimsede hiçbir yerde yok.

Kapalıçarşı’da gram altın 2495 lira. Bu düşük lira. Gün içinde 2548 lirayı gördü gram altın ons altın desteği ile. Gördünüz mü bugün de rekor kırdı. Bunu aylarca duyacaksınız.

1, 2, 3 DİYEREK NEYE YATIRIM YAPILMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI

Memiş,dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise altın ve dövizle “1 günde gram altın 100 lira, ons altın 61 dolar geriledi. En ucuz kalanlar: EUR/USD 1,0808, Gümüş ons 24,60 $, Gümüş gram 25,35 lira.

Bugünkü tercih sıralamam: 1- Euro 2- Gümüş 3- Altın.” dedi.

“TALEP PATLAMASI VAR”

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, yerel medya aracılığıyla ilgili, kuyumcuların satış fiyatları ile resmi satış rakamları arasında önemli farklar olduğunu söyledi.

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Özman, “Bir kilo altında 6 bin dolar gibi bir fark vardır. Bu da gram altında yaklaşık 200-250 TL arasında bir fark oluşturuyor” dedi.

Söz konusu makas farkı, yatırımcılar ve kuyumcu esnafı için önemli bir sorun haline gelmiş durumda.

“GRAM ALTINA ERİŞİM ZORLAŞTI”

Talebin artmasıyla birlikte gram altına olan ilginin seçim öncesinde önemli ölçüde arttığını aktaran Özman, “Ne yazık ki yüzük ve küpe satışlarımız düşüşte ancak gram altına ciddi bir talep patlaması yaşanıyor. Ancak bu talebi karşılayacak ürün bulunamıyor. Kuyumcuların gram altına erişimi son derece zorlaştı.

“ALTIN İTHALATINDAKİ SIKILAŞTIRMA ERİŞİMİ DAHA DA ZORLAŞTIRDI”

Altın ithalatında sıkılaştırma getirilmesi, üreticilerin de daha çok 50 gramlık ürünler üretmesi gram altına erişimi daha da zorlaştırdı” dedi.

Piyasadaki gram altınların genellikle yüksek gramajlı olduğunu ve bu durumun talebi karşılamada zorluk çıkardığını söyleyen Özman, “Herkes altın almaya çalışırken, elinde gram altın bulunan vatandaşlar da bozdurmaya yanaşmıyorlar. 1 gram ve 5 gram altınlar piyasada oldukça az bulunurken, 10, 20 ve 50 gram altınlar daha yaygın.

Eğer 20 kişi altın almaya geliyorsa, bunlardan sadece 1 kişisi 50 gram ve üzeri altın talep ediyor. Kalan 19 kişi ise 1 ve 5 gram altın almak istiyor. 20 gramın üstünde altın talep edenlere pek rastlamıyoruz” dedi.

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x